10... rzeczy, które wydarzyć się mogą w bibliotekach pedagogicznych

Do napisania tego krótkiego tekst zainspirowała mnie M. Hajdukiewicz (ORE) , która napisała: „zainteresowani mogą znaleźć na YouTube szereg filmów pokazujących w niebanalny sposób odmienny kształt dzisiejszych bibliotek. Filmy są zatytułowane zawsze w ten sam sposób „10 …rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece” i mówią o rzeczach: prostych, przełomowych, ważnych, twórczych, zabawnych, wzruszających i nieoczywistych. Ostatni film mówi o 10 rzeczach, które każdy z nas może zrobić… dla biblioteki. Warto poznać te filmy, zwłaszcza, że można w nich znaleźć zdanie, które mówi: „Do wszystkich tych zajęć potrzebna jest wyobraźnia. Najlepiej rozwijać ją podczas czytania”    https://www.youtube.com/playlist?list=PL0X9WIUjgfi_vzsM17D07Nj-cB-FGn1EE

Wskazane przez M. Hajdukiewicz filmiki, przygotowane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek  promują rozliczne aktywności bibliotek publicznych. Przygotowane w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności- są świetnie zrobione i mogą być inspiracją do działania dla niejednej książnicy.

Oczywiście daleko jeszcze bibliotekom pedagogicznym do zewnętrznych lub systemowych źródeł finansowania ich działalności, ale informacje  Konferencji Dyrektorów  Bibliotek Pedagogicznych  pozwalają nam żywić nadzieje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej dostrzega potrzeby książnic pedagogicznych i szuka sposobów na ich wsparcie.

Zanim jednak nastąpi  uruchomienie jakiegoś programu, służącego wzmocnieniu infrastruktury i zasobów bibliotek resortu edukacji i będziemy mieli okazję promować jego efekty, musimy zastanowić się wspólnie, co jest ich potencjałem. Co cennego jest w bibliotekach pedagogicznych? Co nas wyróżnia? Co  zachwyca naszych klientów? Co jesteśmy w stanie zaproponować dzięki kreatywności naszych pracowników?

Może nie na YouTube, ale mamy w wirtualnej rzeczywistości równie ciekawe przedsięwzięcia - inspirowane literaturą, sztuką… jak chociażby wystawa w WMBP w Elblągu w ramach Tygodnia Bibliotek (rok 2013)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.489612737758845.1073741827.135089923211130&type=3

Co możemy zrobić dzięki kreatywności naszych nauczycieli bibliotekarzy? Co już robimy?

Uczestnicy Sieci BP dyskutują  na ten temat w ramach naszego Forum, ale zapraszam do wymiany uwag na blogu.


Komentarze

re: 10... rzeczy, które wydarzyć się mogą w bibliotekach pedagogicznych

wtorek, 17 lutego 2015 | Dorota Lenar

W bibliotekach pedagogicznych naprawdę bardzo dużo się dzieje. Nie tylko wypożycza się książki.  Warto aby nauczyciele zapoznawali się z witrynami internetowymi swoich najbliższych bibliotek pedagogicznych.