Blog użytkownika Mirosław Krajewski
Razem, małymi krokami do dobrej zmiany

Przygotujmy sie do kolejnego etapu e-nauczania

Przyszłość jest prezentem, jaki robi nam przeszłość.
-Malraux Andre

Przygotujmy się do kolejnego etapu e-nauczania

 

Trzeci miesiąc „prowadzimy” nauczanie on-line, dla wielu uczniów nauczanie stacjonarne przy bezpośrednim kontakcie z nauczycielami i wspierającymi go koleżankami oraz kolegami było już ogromnym wyzwaniem, a co w sytuacji, gdy tego brakuje? Co możemy zrobić by ułatwić proces uczenia się on-line? Autonomia w zakresie stosowanych programów, platform czy aplikacji przyprawia nas wszystkich o zawrót głowy. Brak standardów wymagań sprzętowych i możliwości finansowe szkół, nauczycieli i rodziców są kolejnym tematem do dyskusji. Do tego dochodzą uwarunkowania prawne – licencje, ochrona danych i trochę brak umiejętności w stosowaniu TI, to na nieprzygotowane społeczeństwo dużo. Potrzebna jest empatia, (która może być wykorzystywana) spróbujmy jednak nie myśleć szablonowo, stereotypami. Dlaczego naszym uczniom ich rodzicom czy nauczycielom ma brakować dobrej woli? Zastąpmy hasło „jakoś to będzie ?” na „jakość to będzie !” Zapewne potrzebna jest refleksja i analiza tego co się zadziało. Wyciagnięcie wniosków i sformułowanie rekomendacji, a potem plan i jego realizacja, Czym szybciej, tym lepiej dla szkoły. Dobre warsztaty, wybór metody np. zastosowanie analizy RCA[1], da nam wymierne efekty. Nie czekajmy na nikogo. Cudu tu nie będzie, „wszystko jest w Naszych rękach”.
 

 

[1] RCA - analiza pierwotnych przyczyn niezgodności


Komentarze

*
*
*
Wspomagać zgodnie z konkretnymi potrzebami

czwartek, 9 lipca 2020 | Katarzyna Nogły

W placówce, w której prowadzę wspomaganie, w czasie zawieszenia zajęć w szkołach zmniejszyliśmy intensywność działań, ponieważ młodzież była bardzo obciążona pracą przy monitorach, komunikatorach (chodzi o zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy), jeżeli chodzi o nauczycieli -  w dalszym ciągu staraliśmy się pracować nad wprowadzaniem modyfikacji w ramach metod nauczania na odległość. Od września zaplanowane zostaną nowe działania, związane z wnioskami po nauczaniem na odległość. Gdy tylko ukażą się przepisy prawne i konkretne ustalenia dotyczące charakteru prowadzonych zajęć od września 2020 - zmodyfikujemy plan  działań, aby sformułować nowe rekomendacje do wspomagania. Mamy wiele nowych przemyśleń dotyczących wspomagania w zakresie kompetencji uczenia się. Ale trzeba czekać, co nowego pokaże czas, aby idealnie dopasować działania do potrzeb i wyzwań. 

O mnie

Staż pracy w oświacie 38 lat, nauczyciel dyplomowany. Od dwóch lat właściciel firmy szkoleniowej Konsulting Oświatowy Szkolenia. Z wykształcenia nauczyciel fizyki. Ukończyłem studia podyplomowe z pedagogiki opiekuńczo wychowawczej, zarzadzania oświatą, andragogiki, wiedzy o społeczeństwie oraz szkołę coachingu. Byłem uczestników kursów: TERM, edukatorski, z andragogiki, dla pracowników nadzoru pedagogicznego, uprawniający do mierzenia jakości pracy szkoły. Systematycznie podnoszę swoje kwalifikacje na kursach zewnętrznych,  cenię również samokształcenie. Jestem autor publikacji w wydawnictwach oświatowych, programów szkoleń i scenariuszy  głownie z zakresu zastosowania prawa w oświacie, tworzenia prawa wewnątrzszkolnego, kontroli zarządczej, organizacji pracy, kompetencji kluczowych i nadzoru pedagogicznego. Pracowałem jako: instruktor kształcenia praktycznego, nauczyciel fizyki, kierownik internatu, zastępca inspektora oświaty,st. wizytator i kierownik oddziału zamiejscowego - Kuratorium Oświaty w Suwałkach i Białymstoku, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Suwałkach, nauczyciel konsultant i wicedyrektor Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Na umowy zlecenia i o dzieło realizowałem zadania m.in. w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży oraz jako wykładowca w sześciu wyższych uczelniach w tym m.in KUL w Lublinie, czy WSSE W Gdańsku. Jak trener i coach współpracowałem z licznymi placówkami doskonalenia nauczycieli m.in. ORE w Warszawie, CEO w Warszawie, ProcessTeam w Warszawie Wszechnicy Edukacyjnej w Warszawie, Ośrodku Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych w Warszawie i wielu innymi publicznymi i niepublicznymi. Posiadam potwierdzoną znajomość języka rosyjskiego na poziomie B1 i B2. Mieszkam w Sejnach.
Mirosław Krajewski