Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

            Wpis, który chcę dziś zamieścić powstał w odpowiedzi na liczne docierające do mnie pytania, który mogłabym podsumować sformułowaniem: co z siecią współpracy i samokształcenia w wakacje?- Muszę przyznać, że odpowiedzi gotowej na to nie mam, a sama w pewnym sensie borykam się również z tym problemem.
            Z jednej strony czuję się nauczycielem, który potrzebuje już wakacyjnego wypoczynku... z drugiej koordynatorem, który powinien osiągać wskaźniki projektowe. Pytanie brzmi jak te dwa sprzeczne na pierwszy rzut oka interesy pogodzić?
            Wymyślenie stosownego rozwiązania "szytego na miarę" kosztowało mnie sporo czasu i energii... bo nie ukrywam, że osiąganie wskaźników "liczbowych" nie jest w moim pojęciu celem sieciowania... Moje myślenie biegło w kierunku, co zaproponować, aby w czasie wakacji uzyskać wsparcie na kolejny rok pracy? Odpowiedź podsunęła mi jednak z aktywny uczestniczek forum mojej sieci, pytając nieco żartobliwie, czy w wakacje będziemy sobie przesyłać pozdrowienia?...
            EUREKA! Właśnie będziemy! Zachęciłam moi forowiczów do napisania kilku słów o ciekawych miejscach w których byli (lub będą) zamieszczania linków i zdjęć... i już jedno jest! Mam nadzieję, że pisanie takich właśnie "niezobowiązujących" informacji (wszak jednemu mogą się podobać góry, a innemu nie) ośmieli moich uczestników do późniejszej aktywności.
            Kolejny pomysł wpadł mi do głowy podczas pisania "Sprawozdania rocznego"... Na jednym ze spotkań ekspertka w początkowej fazie wykładu omówiła ponad setkę książek, które są ważne dla pracy nauczyciela. Dzięki temu, teraz pojawił się wątek PRZECZYTAŁEM - POLECAM. Każdy z uczestników ma tam zamieścić mini recenzję książki, którą poleca innym. Łączy się do doskonale z wakacyjnymi aktywnościami nauczycieli, którzy deklarują, że wakacje przeznaczają na czytanie...
            Kolejny kamyczek otrzymałam od koordynatora projektu. To "mapa korzyści". Każdy uczestnik ma się w ciągu pierwszego miesiąca zastanowić jakie sukcesy w życiu osobistym i zawodowym odniósł, jak ocenia swój rozwój oraz wpływ uczestnictwa w sieci na życie swojej placówki. Dzięki temu, będziemy mogli zoptymalizować działania w sieci w kolejnym roku jej działania.
            To, co mam w planach na koniec sierpnia, to wdrażanie do używania videokonferencji... Na razie jestem na etapie pisania "samouczka"... ale pod koniec miesiąca prześlę go uczestnikom i umówię się na spotkanie on-line. Jest już wśród nas pewna więź, więc mam nadzieję, że kilka osób się zjawi. Zobaczymy.
            To tylko moje sposoby "na wakacje w sieci". Nade wszystko życzę moim uczestnikom miłego wypoczynku i nie zamierzam zbyt często ich indagować... Chcę, by w jesieni powrócili z radością! Jestem przekonana, że każdy z Was mógłby tu coś dorzucić. Bądźmy dla siebie inspiracją... a może kołem ratunkowy! Pozdrawiam. ANKAWyluzowany

Komentarze

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

25 sierpnia 2014 | ALEKSANDRA RYCHEL

Wszystko o czym piszecie jest świetne, warte zastosowania. Ale, jest jedno ale- uczestnikom sieci "musi chcieć się chcieć". Pozdrawiam i mam nadzieję, że po wakacjach pobudzą swoją aktywność prawdopodobnie dzięki nam.

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

10 sierpnia 2014 | Lidia Mackiewicz-Adamska

Wakacje okazują się czasem intensywnych działań dla wszystkich( jak się okazuje) koordynatorów sieci. Ja jednak, mimo, że sama poświęciłam sporo czasu wakacyjnego na samokształcenie, zachęciłam swoich dyrektorów do wypoczynku! Przygotowałam natomiast dla nich materiały, notatki, literaturę, ktore okażą się z pewnością pomocne do pracy w nowym roku.
Cieszę się, że mogę zorientować się, co w trawie piszczy u innych koordynatorów. Mam nadzieję, że w nowym roku uda mi się zmotywować "moich" dyrektorów do aktywnej współpracy.

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

6 sierpnia 2014 | Grażyna Stolarska

Wszystkich nas dotyczy ten sam problem. Korzystam z waszych fajnych pomysłów.Dopiero zaczynam swoją pracę w sieci i trchę mnie to przybiło. PozdrawiamWyluzowany

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

6 sierpnia 2014 | ewa kustwan mróz

witam
 jakos nie umiem zmotywoawać moich sieciowców do logowania. pracuję   nad tym ale rezultaty kiepsciutkie.Dezaprobata

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

27 lipca 2014 | Magdalena Maria Baranowska

Zazdroszę Wam trochę uczestnictwa uczestników:-) na forum. Niestety u mnie motywowanie do aktywności w wakacje na razie bez echa. Mam nadzieję, że po miesiącu odpoczynku część nauczycieli zainteresuje się zamieszonymi plikami i nowymi wątkami na forum. Zazanczę, żeśmy umowę  również mieli, ale widocznie wakacje wzięły górę:-)
A pomysły powyżej oczywiście ciekawe i warte do wykorzystania.
Pozdrawiam dzielnych Koordyantorów i mam nadzieję, że również troszkę odpoczywają Wyluzowany

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

18 lipca 2014 | Ewa Piotrowska

Dopiero teraz odetchnęłam wakacyjnie i zaczynam poszukiwanie pomysłów i inspiracji do pracy w sieci na czas wakacji. Podejmowane próby motywowania uczestników mojej sieci do aktywności wciąż nie kończą się sukcesem. Okres wakacji jest niestety jeszcze trudniejszy w tej kwestii. Bardzo spodobały mi się zaproponowane pomysły i dzięki nim nabrałam nowego zapału do podejmowania kolejnych prób zachęcenia uczestników do aktywności. Mam nadzieję, że czas wakacji to czas odpoczynku, ale też czas na wykonanie różnych zadań, które w ciągu roku były odkładane jako te mniej pilne i wciąż na tej półce leżą. Teraz można im poświęcić więcej czasu i zainteresowania. Takim zadaniem może też być praca na platformie.

re: Wakacje, znowu są wakacje... i dylematy koordynatora.

13 lipca 2014 | Bozena Podgorska

Pomysły naprawdę fajne, w mojej sieci również umówliśmy się, ze przynajmniej raz w każdym wakacyjnym miesiacu prześlemy sobie parę miłych słów i komentarzy. Narazie tylko niektórzy się odezwali, ale mam nadzieję, że po chwili oddechu od trudów pracy wszyscy się odnajdzeimy na platformie Wyluzowany