Spotkania konsultacyjne

Koordynatorzy sieci, podobnie jak część nauczycieli, mają prawo niekiedy czuć się „przeszkoleni”. Tym razem do naszej grupy skierowano ofertę zatytułowaną „Spotkania konsultacyjne dla koordynatorów sieci współpracy i samokształcenia”. Założone cele to dostarczenie i rozwój wiedzy na temat mechanizmów motywacji oraz roli i znaczenia ewaluacji i motywacji w pracy sieci, a także kształcenie praktycznych umiejętności w zakresie:

  • pozytywnego wpływania na motywację uczestników sieci,
  • rozwijanie własnej motywacji przez koordynatorów,
  • radzenia sobie w sytuacjach trudnych z demotywacją uczestników sieci bez wsparcia finansowych systemów motywacyjnych,
  • wykorzystywania narzędzi ewaluacji w pracy koordynatora sieci.

Spotkanie trwa dwa dni, ma charakter motywacyjny i rozwojowy i będzie kontynuowane, dla zainteresowanych, w ramach kolejnej edycji i z uwzględnieniem zagadnień wypracowanych na podstawie pierwszej serii spotkań. Czy warto się na nie wybrać?

O motywacji rozmawiamy na tym blogu chyba najczęściej. Istnieje taka historia, wykorzystywana podczas omawianych spotkań, która przypomina los pewnego krawca, mieszkającego na południu Stanów Zjednoczonych, który miał kłopot z grupą wyrostków, krzyczących przed jego sklepikiem na głównej ulicy: „Żyd! Żyd!” Sytuacja wyglądała źle, bo zamieszanie to zniechęcało potencjalnych klientów. Bohater długo się zastanawiał jak poradzić sobie z problemem i w końcu wpadł na pomysł. Podszedł do wyrostków i powiedział, że odtąd każdy, kto będzie przed sklepem krzyczał „Żyd!” dostanie od niego 10 centów, po czym wszystkim wypłacił obiecaną gratyfikację. Nazajutrz oczywiście wszyscy chłopcy ponownie się pojawili, skandując „Żyd! Żyd!”. Właściciel wyszedł przed sklep
i wypłacił im... po 5 centów. Zapytany, dlaczego nie płaci im obiecanych dziesięciu, odparł,
że to wszystko, na co go stać. Chłopcy przyjęli te pieniądze i następnego dnia pojawili się znowu, wznosząc swój okrzyk. Tym razem właściciel dał im tylko po 1 cencie, wyjaśniając,
że na wyższą gratyfikację po prostu go już nie stać. „To nie fair! Czy myślisz, że będziemy
tu przychodzić i krzyczeć na ciebie „Żyd” za jednego centa?!” – oburzyli się chłopcy.
„Nie będziemy!” i więcej już się nie pojawili. To anegdota zaczerpnięta z poradnika, który otrzymują uczestnicy spotkań, a która odwołuje się do ograniczonej roli motywacji zewnętrznej w kontekście wzmacniania naszego zaangażowania w podejmowane przez nas działania. O motywacji wewnętrznej mówi cytat z książki Nikodema Marszałka „Motywacja bez granic”: Dlaczego tak wielu ludzi ponosi porażkę na drodze do swego celu? Poddają się, nie potrafią pokonać przeszkód, wewnętrznych oporów. To, czego im brakuje, to motywacja a przede wszystkim umiejętność do motywowania samego siebie aby odnosić w życiu osobiste sukcesy. Kwestia motywacji, także w kontekście poszukiwanie realnych sposobów motywacji członków sieci oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z motywacją członków sieci w pracy koordynatora – to tematyka pierwszego dnia spotkania oraz kwestia w interesujący sposób zamykająca całość tego przedsięwzięcia.

Drugi dzień to praca nad bardzo nowoczesnym rozumieniem ewaluacji identyfikowanej i przedstawianej jako jedno z narzędzi motywacyjnych. Zgodnie z treścią podręcznika, który otrzymują wszyscy uczestnicy spotkań konsultacyjnych ewaluacja to specyficz­ny rodzaj stosowanych badań społecznych. Jej zadaniem jest dostarczać wiedzy służą­cej działaniu. Ewaluacja koncentruje się na gromadzeniu wiedzy, która jest podstawą do formuło­wania sądów na temat wartości podejmowanych działań. Trzeba jednak pamiętać, że ist­nieje ogromna różnica między formułowaniem sądów wartościujących a potocznie rozumia­nym ocenianiem co jest niezwykle ważną kwestią w pracy koordynatora sieci. Ewaluacja stanowi bowiem proces groma­dzenia, opracowywania i komunikowania informacji na temat wartości przypisywanej działaniom podejmowanym w pracy sieci.

Pracy na temat ewaluacji i jej roli dla życia i rozwoju sieci, towarzyszy istotny fragment poświęcony planowaniu indywidualnego rozwoju poszczególnych koordynatorów sieci- interesujące doświadczenie nie tylko związane z omawianą rolą, ale projektowanie osobistego rozwoju w ogóle.

Szkolenia mają sens, kiedy służą rozwojowi. To, o którym piszę, wydaje się spełniać to oczekiwanie. Dużo zależy rzecz jasna od naszego osobistego nastawienia. Jak powiedział Henry Ford: „Jeśli myślisz, że Ci się uda i jeśli myślisz, że Ci się nie uda – to w obu przypadkach masz rację”. A co Ty o tym myślisz?

 

 


Komentarze

re: Spotkania konsultacyjne

środa, 13 maja 2015 | Maria Orlicz

Witam, byłam na spotkaniu w Kielcach dwa razy. Wciąż wspominam pierwsze, które zaraziło mnie zapałem i wiarą w to, że sieci mają sens. Spotkałam wielu wspaniałych nauczycieli. Mam nadzieję, że po zakończeniu projektu sieci będą działać. W małych miejscowościach to ogromna szansa dla nauczycieli zainteresowanych współpracą i własnym rozwojem. Pozdrawiam.

re: Spotkania konsultacyjne

niedziela, 1 marca 2015 | W. Jolanta Choczaj

Też byłam i bardzo mi się to wszystko podobało i prowadzący i to co mówił i jak był w to wszystko zaangażowany. Ale niestety po szkoleniu pozostała mi tylko smutna refleksja, że mimo iż nauczycielem jestem już ponad 20 lat to przez te lata nic nie nauczyłam się z tzw technik manipulacyjnych (bo na nich wszystko się opiera w kontekście mniej lub bardziej manipulacyjne, co nie oznacza złe), bo konstrukcja dziecka jest prosta jak autostrada a dorosły już taki prosty nie jest. I co z tego, że prowadzący uświadomił mi tyle ważnych rzeczy, że do wielu sama doszłam jak i tak nie potrafię wcielić ich w tę grupę, z którą pozostało mi kilka miesięcy. 

re: Spotkania konsultacyjne

sobota, 21 lutego 2015 | Iwona Nowacka

Byłam. Polecam. Warto ze względu na możliwość przygotowania się do motywowania uczestników sieci, także siebie:) Jak zawsze merytoryczna prowadząca, sympatyczna atmosfera, wymiana doświadczeń. Wartośc dodana - miło spędzony czas.

re: Spotkania konsultacyjne

środa, 11 lutego 2015 | Bożena Makarewicz- Jafiszow

Już byłam! I też powiem, że warto. W "mojej" grupie było więcej osób, które dopiero przygotowują się do roli koordynatora niż koordynatorów zaangażowanych już w projekt. Myślę, że w takich szkoleniach powinien uczestniczyć każdy, kto planuje założyć sieć. Z pewnością pomoże mu to zaplanować i uświadomić sobie różne trudności, z jakimi może spotkać się koordynator, jak sobie radzić z nimi. Niemniej jednak jako koordynator "na półmetku" też wiele skorzystałam (refleksje koordynatora "po" w konftrontacji z koordynatorami "przed" i te sprawy - cenna perspektywa). Ukłony w stronę naszej Supertrenerki! :)

re: Spotkania konsultacyjne

niedziela, 25 stycznia 2015 | Mariola Kaźmierczak

Tak -warto wybrać się na „Spotkania konsultacyjne dla koordynatorów sieci współpracy i samokształcenia”.   W sposób praktyczny mozna przepracować mechanizmy motywacji oraz roli i znaczenia ewaluacji i motywacji w pracy sieci. Zapewnione też jest rozwinięcie własnej motywacji jako koordynatora !!! Warto się wybrać na kolejną edycję!! Polecam!!

 


re: Spotkania konsultacyjne

piątek, 23 stycznia 2015 | Agnieszka Reszkowska

A ja już jestem po spotkaniu konsultacyjnym w Bydgoszczy. Wymiana doświadczeń koordynatorów i uczenie się od siebie  to najwiekszy "plus" spotkania.

re: Spotkania konsultacyjne

środa, 21 stycznia 2015 | Alicja Małasiewicz

Wybieram się na spotkanie konsultacyjne do Krakowa i wiele sobie po nim obiecuję. Mam nadzieję. że dowiem się tego, czego nie wiem, upewnię o słuszności tego, co wiem, wzmocnię własną motywację, której poziom znacznie się obniżył w związku z tym, że ostatnio ciągle walę głową w mur (i wcale nie myślę tu jedynie o pracy koordynatora sieci, niestety). A wreszcie, last but not least, spotkanie z ludźmi o podobnych doświadczeniach, nawiązanie nowych znajomości, uczenie się od siebie nawzajem - to wielka frajda i okazja do "naładowania baterii" na jakiś czas. Więc do zobaczenia już wkrótce...

re: Spotkania konsultacyjne

wtorek, 20 stycznia 2015 | Blog Koordynatorów

Doroto, zapraszam na spotkanie konsultacyjne. Pierwszy dzień ma służyć właśnie temu, o czym piszesz. Może warto będzie do tego wrócić jeszcze podczas drugiej serii spotkań?

re: Spotkania konsultacyjne

wtorek, 20 stycznia 2015 | Dorota Błauta

Każde szkolenie wnosi coś do życia, prawie zawsze można się czegoś nauczyć. Najciekawsze są te, na których można wymieniać się doświadczeniami. Mnie w tej chwili potrzebne byłboby takie szkolenie, które pomogłby mi w przekonaniu uczestników do udziału w sieci oraz zachęceniu ich do czynnego udziału. Pozdrawiam

re: Spotkania konsultacyjne

poniedziałek, 19 stycznia 2015 | Kazimierz Rojewski

..... zgadzam się; motywacja, marzenia które potrafimy realizować, cele, do których dążymy, konsekwencja w tym co robimy to wszystko czyni naszą pracę lepszą i bardziej potrzebną a przy tym lżejszą. Po przeczytaniu historii o Żydzie, który motywacją a właściwie brakiem jej rozwiązał problem, nasunęła mi się następująca:

"Starszy facet, zmartwiony myślą o śmierci, przychodzi do lekarza i

pyta: - Panie doktorze, jeżeli ja przestanę pić, palić i ……….. to

czy ja będę dłużej żył?

- Pewnie tak, odpowiada doktor, tylko po co? 
 motywacje, cele  ..... jakie by nie były, ale dobrze gdy są :)


re: Spotkania konsultacyjne

niedziela, 18 stycznia 2015 | Elżbieta Ratyńska

Zawsze starałam się kierować w życiu maksymą, której autorem jest Brian Tracy,,Twoje życie zależy od ludzi jakich spotkasz i od seminariów w jakich weźmiesz udział."Dlatego uważam, że to szkolenie również będzie istotne w budowaniu motywacji mojej grupy.A w konsekwencji w budowaniu motwacji uczniów, ponieważ nie należy zapomnać, że gdzieś w tle jest szkoła.Moim zdaniem nauczyciele potrzebują pewnego planu działania, strategii, aby zmienić gorsze wzorce na te lepsze, bardziej skuteczne,czyli zmotywować uczniów do nauki.Jeśli wypracujemy takie rozwiązania będziemy szczęśliwcami.