Ja koordynator - czyli słowo na start.

            Sieć współpracy i samokształcenia jako forma rozwoju zawodowego nauczycieli jest na naszym gruncie zjawiskiem stosunkowo nowym i w związku z tym nie cieszącym się zbyt wielkim prestiżem i popularnością, bowiem jak powiedział klasyk w filmie "Rejs" No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę... Jednak jak wykazały wielkonakładowe badania prowadzone w ostatnich latach w Europie i USA przez firmę McKinsey&Company - decentralizacja (rozumiana jako działania, w których nauczyciele w małych grupach współtworzą nowe rozwiązania dydaktyczne i wychowawcze) jest najbardziej efektywną formą procesu doskonalenia nauczycieli[1].
            Te obiektywne rezultaty potwierdza moje osobiste, bardzo nieodległe doświadczenie, związane z udziałem w programie Cyfrowa Szkoła - wcale nie w roli beneficjenta... a właśnie moderatora sieci. Ale do rzeczy, działanie, w którym mogłam uczestniczyć, było to wyposażenie nauczycieli w umiejętności posługiwania się i celowego stosowania TIK w procesie nauczania - uczenia się. Muszę powiedzieć, że przez krótki czas poznałam tyle narzędzi, programów i aplikacji oraz pomysłów na ciekawe lekcje języka obcego, którego uczę, że samodzielnie potrzebowałabym na to kilku lat! Właśnie dzięki temu doświadczeniu, uwierzyłam w wartość sieci i korzyści, które udział w niej niesie dla każdego uczestnika i jego organizacji. Postanowiłam też, że chciałabym się w takiej sieci znaleźć..., a moje wcześniejsze doświadczenie doprowadziło mnie do roli koordynatora w projekcie powiatowym.
            Rola koordynatora sieci różni się od roli moderatora, którą wcześniej pełniłam na spotkaniach, wymagało to więc ode mnie gruntownego przygotowania się do nowych obowiązków. Moja nowa rola nie była oczywista ani dla mnie, ani dla moich kolegów nauczycieli - przyszłych członków sieci. Dziś wiem, że świadomy swej roli koordynator podejmuje odpowiedzialność za organizację pracy sieci, zapewnienia jej warunki dla uczenia się, ale pozostawia jej przestrzeń na własną aktywność. Jest członkiem zespołu, a nie "kierownikiem". Nie było i nie jest to dla mnie łatwe.
            Kilka tygodni temu czytając ogłoszenie o poszukiwaniach moderatora analizowałam swoją pracę. Wyszło mi, że sieć działa i pracuje, platforma żyje i następuje na niej wymiana myśli i scenariuszy... A więc odtrąbiłam sukces!!!. Jestem pewna, że każdy z nas koordynatorów w czasie swojej działalności odniósł liczne sukcesy, teraz czas się nimi pochwalić!!! Piszcie, co udało się wam zrobić. Z czego jesteście dumni, a może będzie to inspiracją dla innych, którzy chwilo doszli już do ściany... Za jakiś czas będziecie dumni, że ktoś waszymi pomysłami się zainspirował.
            Myślę, że każdy z nas koordynatorów ma swoją piętę Achillesa, obszar, w którym wyraźnie czuje, że potrzebuje więcej wiedzy lub umiejętności, ciekawych inspiracji... Planując pracę w sieci współpracy i wymiany doświadczeń dla koordynatorów, której częścią jest ten blog, chciałbym wiedzieć, co jest dla Was najistotniejsze. Jakie tematy chcielibyście tu na blogu i w ramach forum poruszyć. Zależy mi na Waszej opinii, bowiem ta przestrzeń przeznaczona jest właśnie dla Was! Bardzo proszę o umieszczanie Waszych propozycji w formie komentarzy pod niniejszym wpisem, w ciągu następnych dwóch tygodni. Będę wdzięczna za wszystkie Wasze sugestie, z pewnością zostaną one uwzględnione w planie pracy! Pozdrawiam Was serdecznie i czekam z radością na wypowiedzi.
ANKA
 

[1]M. Mourshed, Ch. Chijioke, M. Barber, Jak najlepiej doskonalone systemy szkolne na świeci stają się jeszcze lepsze, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa 2013


Komentarze

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

środa, 28 maja 2014 | Bernarda Kurczewska

Witam, ja dopiero zaczynam swoją pracę jako koordynator 2 sieci. Mamy świetnych nauczycieli w naszym powiecie. Nie wiem tylko jak ich przekonać do aktywności w sieci, do dzielenia sie wiedzą i doświadczeniem. Może wszystko ,,ruszy", mam taką nadzieję...

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

sobota, 24 maja 2014 | Maria Sobczak

Witam,
właśnie dołączyłam do blogu
Pozdrawiam Wszystkich
-świeżo upieczony koordynator


re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 23 maja 2014 | Grażyna Rybicka

Powitalności najserdeczniejsze!
Miło spotykać ludzi przejetych i zaangażowanych, bo takimi edukacja stoi! Wszystkie niepewności i obawy koordynatorów są mi tak bliskie, że duchowo łączę się ściśle! Jestem koordynatorem sieci promocji i budowania wizerunku placówki. Marzy mi się zachęcenie do "pogłębiania" przez szkoly zabiegów promocyjnych na poziom modelowania oczekiwań odbiorców usługi edukacyjnej. Zobaczymy!

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

środa, 7 maja 2014 | Urszula Więckowska

Witam
 Jestem koordynatorem sieci " Praca z uczniem młodszym, jak skutecznie i efektywnie pracować w grupie sześciolatków i siedmiolatków? Nauczycieli w sieci znam bardzo dobrze. Nasze spotkania są owocne, oparte na dyskusji i wymianie pogłądów. Zaproponowałam przygotowanie prezentacji multimedialnej na zakończenie pracy sieci w czerwcu. Ciekawa jestem efektów.
Pozdrowienia Ula

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

niedziela, 27 kwietnia 2014 | Ewa Tarnawska

Dzien dobry, nazywam sie Ewa Tarnawska i jestem koordynatorem sieci nauczycieli jezykow obcych w Opolu. Niezmiernie cieszy mnie blog dedykowany nam koordynatorom. pozdrawiam.Ewa


re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

czwartek, 17 kwietnia 2014 | Katarzyna Stefańczyk

Uśmiech Witam wszystkich. Jestem koordynatorem Sieci Dyrektorów. Cieszę się, że powstało takie oto miejsce. Z większym optymizmem patrzę na swoją "misję". Pozdrawiam.

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

niedziela, 13 kwietnia 2014 | Barbara Gajewska

Witam serdecznie wszystkich koordynatorów sieci. Liczę na owocną wspólpracę, która wszystkich pobudzi do dzialania i zapewni satysfakcję z nowych dla nas wszystkich doświadczeń.

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

niedziela, 13 kwietnia 2014 | Ewa Tarnawska

Serdecznie Witam, zgadzam się ze wszystkim przedmówcami w kwestii radości z faktu powstania blogu. Jestem koordynatorem sieci nauczycieli języka angielskiego z przedszkoli i szkół podstawowych. Moja grupa jest bardzo sympatyczna, spotkania przebiegają w twórczej atmosferze. Problemy z którymi się borykam związane są z brakiem aktywności uczestników na platformie oraz dużą rotacją na zajęciach. Wśród uczestników mojej sieci są rownież osoby, które do dzisiaj nie mogą lub nie potrafią się zarejestrować na platformie. Pozdrawiam Autorkę bloga i wszyskich koordynatorów!

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

środa, 9 kwietnia 2014 | Dorota Frankiewicz

Witam i pozdrawiam wszystkich koordynatorów i Ciebie Aniu oczywiście.  Cieszę się tym, że możemy powymieniać między sobą doświadczenia, a te mamy z pewnością różne. Mam sieć dyrektorską i nie jest u mnie tak żle z tymi watkami i postami. Gorzej jeżeli trzeba coś wrzucić swojego. Tu jest opór jak nic.

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

środa, 9 kwietnia 2014 | Renata Ziętala

Witam Wszystkich koordynatorów sieci. Mam podobne wrażenia, tj. zbyt mało nauczycieli zmotywowanych do wymiany doświadczeń w sieci. Cieszę się, że będę mogła brać udział w grupie wsparcia dla koordynatorów. Liczę na inspiracje do zamieszczania ciekawych materiałów i propozycji wątków.  Myślę, że za jakiś czas taka forma zdobywania wiedzy i rozwiązywania problemów będzie cenionym źródłem informacji. A początki są zawsze trudne.....

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

wtorek, 8 kwietnia 2014 | W. Jolanta Choczaj

Witam wszystkich i cieszę się, że chociaż w tym obszarze coś się dzieje na platformie, bo w obszarze mojej sieci- głucho :(

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

wtorek, 1 kwietnia 2014 | Róża Doerffer-Jambor

Witam , wiąże wielkie nadzieje na rozruszanie naszych uczstników na platformie. Do tej pory trudno mi było zachęcić  Sieć dyrektorów do działania z pewnością dla większości z nas ta forma pracy jest jeszcze mało przekonywująca, wymaga przestawienia mentalnego i wyrobienia nawyku używania komputera do wymiany doświadczeń. Róża

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

wtorek, 1 kwietnia 2014 | Agnieszka Napiórkowska-Solarczyk

Witam,
cieszę się na możliwość wymiany doświadczeń między koordynatorami. Zgadzam się z postem pani Tamary. Nauczyciele czują się w sieci bardzo niepewnie. Zdecydowanie preferują kontakt indywidualny. Warto poznać metody, które przełamią ich obawy i opór.
Agnieszka

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

wtorek, 1 kwietnia 2014 | Elżbieta Pawliczek

Witam wszystkich koordynatorów.Jestem psychologiem-psychoterapeutą i prowadzę sieć Wspomaganie ucznia z trudnościam w uczeniu sie i zachowaniu.Ja mam jednak odczucie,że wazne,by koordynator miał pewien poziom ekspercki i miał coś do zaproponowania uczestnikom.Na spotkaniu sieci pokazałam sposób pracy ze zlością i dalej będzie koontynuacja tego i podobnych problemow. Najgorzej jest z platformą, ale to jest też problem pio mojej stronie. Dziś po raz pierwszy uczestniczę w blogu.Rozumiem wię trudność uczestniczek i chcę sie tym podzielić z nimi na spotkaniu.Pozdrawiam

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

poniedziałek, 31 marca 2014 | Anna Hetmańczyk

Po waszych wpisach ,poczułam sie troszkę lepiej..Widzę ,że angażowanie uczestników sieci do działania na platformie ,to nie taka prosta sprawa!A i ja mam z tym problem.Na spotkaniach,OK ale na platformie..cieniutko.Może nie mam aż tak mało postów ale muszę cały czas dzwonić ,przypominać ,prosić. Liczę na to,że może troszkę to się zmieni. Sieć działa od października  a jeszcze są osoby które nic nie napisały.Trudno mi ich motywować, a czasem już mi wstyd po raz kolejny prosić.
Dzięki Aniu i pozdrawiam

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

niedziela, 30 marca 2014 | Renata Głuśniewska

Witam!
Zmagam się ze swoją siecią od października. Juz nie zadaję pytań dlaczego i jak, tylko cieszę się każdym nowym postem umieszczonym na forum naszej sieci. Za kilka miesięcy trzeba będzie podsumować pierwszy rok pracy. Może jakieś pomysły na ankiety?
Renia

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

niedziela, 30 marca 2014 | Ana Beatricz Świergolik

Witam!
Uff! Od razu mi ulżyło, że powstał taki blog na platformie, bo zaczynałam się martwić, że coś ze mną "nie tak", skoro w mojej sieci są takie "przestoje" i "ciche dni" ;-), a dzięki blogowi można zobaczyć, że nie tylko na swoim podwórku, ale i u innych też się to zdarza i być może da się temu jakoś zaradzić. Cieszę się, że można będzie gdzieś zaczerpnąć inspiracji i byc może "coś drgnie" dzięki wymianie zdań na naszym blogu. Moja grupa to super nauczycielki z przedszkoli i oddziałów zerowych przy szkołach. Są chętne i aktywne na spotkaniach "w realu" ale co do pracy na platformie, to nie jest już tak kolorowo ;-) Owszem, zdarzają się tzw. "perełki", ale chciałoby się więcej osób pobudzić do aktywności. Może wiosenna pogoda przebudzi niektórych ;-)Pozdrawiam wszystkich. Beti

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

sobota, 29 marca 2014 | Mirosława Maroszek

Witam. Mam podobne odczucia. Na pierwszym spotkaniu sieci omówiłam z uczestnikami sposób rejestracji (potrzebna była pomoc) oraz przedstawiłam zawartość platformy. Myślę, że uczestnicy sieci czekają na drugie spotkanie z ekspertem zewnętrznym i wtedy staną się bardziej aktywni. Wiem, że muszę na nim pokazać kolejne kroki dodawania postów na forum czy zamieszczania materiałów. Konieczne jest utrwalenie tych czynności.
Super, że są filmy.Pozdrawiam


re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

sobota, 29 marca 2014 | Marzena Kobrzyńska

witam wszystkich serdecznie-nie będę oryginalna,niestety.Moja grupa to sympatyczni nauczyciele,coraz chętniej dyskutują na spotkaniach jednak nie są aktywni na platformie.Lżej mi się zrobiło na sercu,bo to jednak nie tylko mój problem.Wierzę,że poprzez wymianę doświadczeń wspólnie coś wymyślimy.Pozdrawiam.Marzena.

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

sobota, 29 marca 2014 | Małgorzata

Witam wszystkich, z tego, co tu czytam, wszyscy mamy ten sam problem jak, zzmotywować do aktywności na platformie. Ja piszę, zachęcam i nic,
logują się i wyświetlają wątki i nic więcej. W pon. mam spotkanie nieformalne: zaplanowałam pokazanie funkcjinalności platformy w pracowni komputerowej
zzgłaszali mi taką potrzebę nauczyciele. CIESZĘ SIĘ, ŻE POWSTAŁ BLOG! DOBRY POMYSŁ!

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Agata Synowiec

Witam. Czytając powyższe wpisy wnioskuję,że w realizacji założeń działań na platformie wszyscy mamy podobne problemy:( U mnie sytuacja wygląda dokładnie ta samo. Na spotkaniach dyskusje, wiele pomysłów, ciekawe rozwiązania, a na platformie cisza... Mam jednak wrażenie, że jest to efekt "nieoswojonego zwierza" i potrzeba torchę czasu na jego "oswojenie". Bądźmy więc pełni optymizmu:):) Na zbliżający się weekend dużo słońca;)

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Michał Czajkowski

!! wpisałem 586 znaków a nie moge opublikować posta - bo mi pisze, że limit 1000 zn. !!

słów kilka ...

piątek, 28 marca 2014 | Michał Czajkowski

Coś Wam powiem. JEDNO doświadczenie.
Wszystkie szkoleni, które były płatne, NAWET symbolicznie, udawały się.
Od momentu projektów szkoleń - bezpłatnych - pojawiły się problemy :-(
Natura człowieka, nie ponosi strat, nie angażuje się (jakieś 80-90%).
Czytając Wasze wypowiedzi zauważyłem info o małym zaangażowaniu "zapisanych" n-li do projektu.
Na co dzień pracując w szkole mam inne metody wpływania na koleżanki i kolegę ;-) aby ANGAŻOWALI
się w realizację zadań szkoły ale z moją siecią już tak się nie da :-(
Ponad 10 szkół, 20 n-li chęć do pracy --> 0
Pierwszy problem - zapisy. Duże miasto, ponad 1200 n-li w projekcie, chętnych 6 !!

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Anna Januszewska

Witam Wszystkich!
Jestem koordynatorem sieci Praca z uczniem młodszym. Nasza sieć działa, materiałów całe mnóstwo, ale... niestety mała grupa zaangażowanych nauczycieli. Większość czyta i czerpie korzyści nic nie dając z siebie. Jak to zmienić? Mam nadzieję, że znajdę tu inspirację. Pozdrawiam wszystkich. Anna

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Agnieszka Bielak

Aniu, gratuluję pomysłów!ta sieć dla nas okaże się niezbędna, już to czuję;)Pozdrawiam

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Irena Denisoff

Witam serdecznie wszystkich,
a już myślałam, że tylko moja grupa - bardzo aktywna na spotkaniach - niechętnie korzysta z platformy. Bardzo liczę na wymianę doświadczeń.
Irena

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Małgorzata

Witam i pozdrawiam wszystkich KSW!!!!!
Niestety najwieksza bolaczka nauczycieli w sieci jest niechęć i strach przed TI. Pisze właśnie półroczne sprawozdanie i jako jesen z wniosków postuluję :
Szkolenie dla uczestników sieci z obsługi platformy ! Koniecznie - kształcenie umiejetności poruszania się na platformie powinno odbywac sie na pierwszym spotkaniu.

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Dorota Czerwonka

Dzień dobry,
cieszę się, że blog ruszył :)
Gratulacje, Pani Aniu...
Pozdrawiam wszystkich koordynatorów sieci! Tych, którzy czytają i piszą oraz tych, którzy czytają i jeszcze nie piszą.
Zapraszamy też do uczestnictwa w sieci koordynatorów sieci. Co zrobić, żeby stać się jej członkiem? Pełną informację, którą przygotowała Pani Ania - Moderatorka podajemy w aktualnościach na stronie projektu www.ore.edu.pl/wspieranie oraz w aktualnościach na głównej stronie platformy www.doskonaleniewsieci.pl.

Zapraszam wszystkich do aktywności i umieszczania komentarzy.

Dorota Czerwonka
Ekspert merytoryczny w projekcie System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Danuta Woźniak-Ryńca

Witam. Bardzo cieszę się,że będzie możliwość dzielenia się spostrzeżeniami z pracy koordynatorów. Liczę, że tutaj bedzie większa aktywność niż w naszych sieciach. Pozdrawiam wszystkich. Danuta 


re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Rafał Panfil

Genialny pomysł, w moim przypadku również największą bolączką jest aktywność na platformie. Przed nami spotkatnie i kolejna szansa! Pozdrawiam wszystkich KSWIS

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.2014-03-28 przezmgilewska.Witam

piątek, 28 marca 2014 | Maria Gilewska

Witam wszystkich koordynatorów sieci w sieci. Uważam że trzeba troche czasu aby przekonać nauczycieli , że warto dzielić się swoimi spostrzeżeniam i i uwagami dotyczącymi pracy z dziemi i młodzieżą.Nauczyciele doskonale wiedzxą żę przjdzie um pracować na platformie i pewne w wiąkszym zakresie nią dotychczas.poniewaz tematy sieci są różnorodne dlatego wymiana doświadczeń i dobrych praktyk winna by bogata.Serdecznie zachęcam moją grupę aby dzieliła się wiedzą na temat :Nauczyciele pracuja zespolowo. Pozdrawiam

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

piątek, 28 marca 2014 | Hanna Bobińska

Witam i bardzo się cieszę , że powstał taki blog. Mam fajną  grupę.Nasze pierwsze spotkanie minęło w sympatycznej atmosferze. Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić wszystkie niewiadome i przedstawić konkretne korzyści dla nauczycieli z udziału w sieci. Moim obecnym problemem jest bardzo mała aktywność na platformie. Może ktoś podpowie mi jak skutecznie motywować nauczycieli do rozmów i wymiany doświadczeń na forum......
Hania

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

czwartek, 27 marca 2014 | Tamara Orłowska

Cieszę się , że powstaje "grupa wsparcia dla koordynatorów". Myślę,że nauczyciele mają dużo obaw i wątpliwości,  dlatego niezbyt chętnie dyskutują na forum, natomias są bardziej aktywni w indywidualnych kontaktach.
Pytamy jak motywowac dzieci do pracy, a co z naszą motywacją?

re: Ja koordynator - czyli słowo na start.

czwartek, 27 marca 2014 | ajakim@wp.pl

Witam.
Cieszę się, że powstał taki blog. Mam nadzieję, że za jego pośrednictwem uzyskam wskazówki jak motywować uczestników sieci do aktywności na platformie. Nasza wzajemna wymiana doświadczeń napewno zaowocuje.
Anna