Kiedy ludzi łączy pasja…

Pracownicy bibliotek pedagogicznych mają ostatnio wiele możliwości korzystania z propozycji szkoleniowych ORE w Warszawie. Jesienne konferencje i spotkania informacyjne dostarczają informacji o wynikach projektów pilotażowych realizowanych w powiatach. Wnioski i rekomendacje z wdrażanych przedsięwzięć mają pomóc bibliotekom pedagogicznym, poradniom psychologiczno-pedagogicznym i ośrodkom doskonalenia nauczycieli w rozpoczęciu realizacji nowych zadań na rzecz wspomagania szkół. Warto z tych spotkań korzystać, bo poza dużą dawką wiedzy można tam spotkać ludzi z pasją, ludzi których łączy chęć podzielenia się swoim doświadczeniem pracy w projektach. To okazja do poznania osób, które zaskakują pomysłami i zarażają energią. Uczestnicy działań projektowych mają bowiem odwagę mówić nie tylko o pozytywnych rezultatach, ale i o trudnościach, które towarzyszyły im w realizacji zadań SORE i koordynatorów sieci. Podczas sesji warsztatowych i w kuluarach można dowiedzieć się jak efektywnie budować relacje z nauczycielami, jak usprawniać pracę z radami pedagogicznymi i jak tworzyć atmosferę sprzyjającą właściwej realizacji rocznych planów wspomagania.

Takie spotkania to okazja do wzajemnego uczenia się, czas na refleksje i przestrzeń do dyskusji o potrzebie zmiany… Zmiany naszych szkół i nauczycieli, zmiany własnego wyobrażenia o nowym systemie wspomagania, w końcu zmiany nas samych przyszłych realizatorów nowych zadań na rzecz rozwoju polskiej oświaty .

W otoczeniu takich ludzi łatwiej nam wyobrazić sobie siebie w roli animatora rozwoju edukacji bądź koordynatora sieci i podjąć decyzję o wdrażaniu nowych rozwiązań.

Jeśli bowiem wytyczymy sobie cel, z którym się utożsamiamy to sprawniej funkcjonujemy, śmielej stawiamy sobie wyzwania i nie wahamy się być kreatywnymi. Podobnie jest w sieci: tu jedność celów generuje aktywność, współpracę i dzielenie się swoją wiedzą. Jest motywatorem do uczenia się i rozwijania nowych umiejętności.


Komentarze