Pracownicy bibliotek pedagogicznych aktywnymi uczestnikami spotkania „Złapani w sieci”

Spotkanie informacyjne na temat sieci współpracy i samokształcenia „Złapani w sieci” odbyło się 20-22 listopada 2014 roku w Falentach koło Warszawy. Tym razem nauczyciele bibliotekarze bibliotek pedagogicznych stanowili liczną grupę, wyróżniającą się na tle pracowników reprezentujących placówki odpowiedzialne za wspieranie polskiej oświaty. W czasie trzydniowego spotkania bibliotekarze mieli okazję poznać zasady funkcjonowania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli oraz specyfikę pracy w sieciach, utworzonych zgodnie z założeniami wypracowanymi przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Zapoznali się z doświadczeniami koordynatorów sieci oraz z kulisami pracy "w realu" i na platformie.

Ważnym uzupełnieniem przykładów dobrych praktyk z pilotażu były wykłady i spotkania warsztatowe, prowadzone przez świetnych trenerów. Tematy poruszane w czasie spotkania to: motywowanie nauczycieli do rozwoju zawodowego, powstawanie i dynamika sieci, wykorzystywanie nowoczesnych technologii informacyjno–komunikacyjnych, metody problemowe w pracy sieci, a także zadania koordynatora. Śledziliśmy skrupulatnie prezentacje, by móc „zabrać coś do walizki” i zaimplementować w swoich środowiskach pomysły wypracowane w projektach pilotażowych. Wszystko było ważne od momentu  inauguracji sieci, diagnozy potrzeb jej uczestników po formy współpracy. Szczególnie cenne były informacje jak współpracować w świecie wirtualnym. Wszystkie prezentacje dowodziły, że miernikiem efektywności pracy sieci winny być konkretne działania, których wdrożenie poprawi jakość pracy polskiej szkoły. Sprawozdanie ze spotkania i wszystkie prezentacje są dostępne na platformie ORE - zachęcam!

Bezcennym dla bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych okazały się rozmowy kuluarowe i zwołane, chciałoby się powiedzieć „naprędce” spotkanie tejże grupy zawodowej. Na wieczornym spotkaniu nie zabrakło uczestników sieci bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, gotowych do dyskusji oraz dzielenia się wątpliwościami i uwagami mimo późnej pory. Ufam, że przeniesiemy tą aktywność na Forum naszej sieci.

Reprezentanci bibliotek pedagogicznych otrzymali dużą dawkę informacji, które skłoniły ich do przemyśleń i rozmów na temat nowego systemu wspomagania: z jednej strony wskazywali na posiadane doświadczenia i zasoby, które mogą być przydatne w tworzeniu sieci współpracy i samokształcenia oraz gotowość dawania przestrzeni do wymiany doświadczeń, z drugiej zaś  dostrzegali szereg trudności w pozyskaniu szkół i nauczycieli do współpracy. Być może ta sytuacja zmieni się po zakończeniu kampanii informacyjnej ORE, która ma być realizowana w regionach od stycznia 2015r.

 


Komentarze

re: Pracownicy bibliotek pedagogicznych aktywnymi uczestnikami spotkania „Złapani w sieci”

środa, 21 stycznia 2015 | Magdalena Kobylińska

I po drugie - fachowcy. Mówię tu o warsztatach pana Jarosława Kordzińskiego i Renaty Matsili. Dawno już nie słyszałam osób tak inspirujących do rozwoju w pracy zawodowej i samorealizacji. Każdy z nich na swój sposób pobudził mnie do myślenia i – działania.

re: Pracownicy bibliotek pedagogicznych aktywnymi uczestnikami spotkania „Złapani w sieci”

środa, 21 stycznia 2015 | Magdalena Kobylińska

Witam,
po spotkaniu "Złapani w sieci" miałam 2 refleksje.
Po pierwsze - bliska mi sprawa procesowego wspomagania szkół poza pilotażami. Nikt nie wie, jak ma to wyglądać, widzimy, jak to działa w projekcie. To oczywiście dobre praktyki. I stan idealny, bo szkoły same się zgłaszały. W ramach prezentowanych praktyk przeważały jednak szkolenia dla nauczycieli, a nie ich efektywne, całościowe i wspólne zmienianie szkoły. Może dlatego, że to dopiero pierwszy rok, a jak wiemy, na każdą zmianę potrzeba czasu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zmianę mentalności i podejścia do pracy. Pomysłów na poza projektowe wspomaganie mi zabrakło.