Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej w 1995 roku na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO (na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców)  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich 

Pomysł organizacji święta książki zrodził się w Katalonii już w 1926 roku. Jego autorem był wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto jednak w Hiszpanii obchodzić cztery lata później- w 1930 roku. Zwyczaj ten podchwyciły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne na świecie.

W ostatnich latach w okresie przed i po 23 kwietnia dużo mówi się i pisze o książkach i prawie autorskim. Słowa: „biblioteki, czytelnictwo, prawa autorskie, własność intelektualna” goszczą w tym okresie na szpaltach gazet, portalach internetowych, na ustach prezenterów  różnych kanałów i stacji. Książnice prześcigają się w organizacji spotkań autorskich, różnorakich konkursów, wystaw – wszystko z książką w tle.

Każdego bibliotekarza oczywiście cieszy fakt zainteresowania czytelnictwem oraz profesją, którą wykonuje - najczęściej z niekłamaną przyjemnością. W niektórych bibliotekach na czytelników czekają symboliczne różyczki, w innych pracownicy, czytelnicy i sympatycy bibliotek i bibliotekarzy wychodzą w plener w malowniczych korowodach, którym wspólnie z lokalnymi władzami przewodzą postacie - stylizowane na bohaterów ulubionych i popularnych książek.

Najczęściej mówimy „Światowy Dzień Książki”, zapominając że pełna nazwa tego święta brzmi inaczej i zobowiązuje do świętowania również „praw autorskich”. Dyskusja o ochronie praw autorskich, własności intelektualnej jest potrzebna szczególnie, gdy zalewani jesteśmy nowymi informacjami, z których możemy korzystać niemal bez ograniczeń dzięki dobrodziejstwom wirtualnej rzeczywistości. Internet znacząco obniżył poziom ochrony praw autorskich, gdyż stworzył bardzo łatwe, dostępne i tanie narzędzia sprzyjające ich naruszeniom.
Pracownicy zarządzający wiedzą, w tym bibliotekarze, sprawujący pieczę nad zasobami informacyjnymi w bibliotekach, winni pracować nad  zmianą  społecznych nawyków, przyzwoleniem na nielegalne kopiowanie i korzystanie z utworów. Nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych powinni zachęcać uczniów do korzystania z utworów z domeny publicznej lub opatrzonych licencjami Creative Commons. Warto po raz kolejny o tym przypominać również podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Kulminacją zapoczątkowanych w kwietniu działań na rzecz promocji czytelnictwa i ochrony praw autorskich w naszym kraju są majowe obchody Dnia Bibliotekarza i ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Jak będą wyglądały tegoroczne dyskusje o czytelnictwie, książce, prawach autorskich? Co wniosą do naszej samooceny osobistych zainteresowań i doświadczeń czytelniczych? Czy wpłyną na przyszłość bibliotek? Ile osób sięgnie po książkę, e-booka…?

Zachęcam do śledzenia mediów, uczestnictwa w spotkaniach czytelniczych i sięgania po książki.

 


Komentarze